GMO, czyli organizm genetycznie modyfikowane, to organizmy, których geny zostały celowo zmienione przez człowieka. Celem manipulacji genami jest uzyskanie doskonalszej rośliny. Technika ta ma zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie. Warto wiedzieć, co sami rolnicy twierdzą na temat roślin modyfikowanych genetycznie.
Biotechnologia badania
Gmo badania przeprowadzone wśród rolników przez firmę Martin & Jacob, specjalizującą się w badaniach rolniczych, pokazały, iż:
- 75% respondentów wie, co to jest roślina genetycznie modyfikowana (GM) i uprawa GM,
- 65% z nich twierdzi, iż zastosowanie odmian GM w ich gospodarstwo mogłoby zwiększyć opłacalność,
- 65% respondentów uważa, że materiał siewny odmian GM powinien być dostępny w standardowym obrocie handlowym,
- 90% z nich chciałoby stosować nowoczesną technologię uprawy,
- 84% uważa, że rolnik powinien mieć swobodę wyboru technologii uprawy roślin.
Więcej informacji: http://www.gbepolska.pl
Korzyści genetycznej modyfikacji organizmów
Genetyczna modyfikacja roślin pozwala znacząco obniżyć koszty produkcji roślin i zwiększyć stopień produkcji żywności dla mieszkańców całego świata. Poza tym umożliwia również wzmocnienie niektórych roślin, które dzięki modyfikacji, zaczynają samoistnie wytwarzać pestycydy, chroniące je przez szkodnikami i niebezpiecznymi chorobami. Należy również podkreślić, iż dzięki genetycznym modyfikacjom możliwe staje się przedłużenie świeżości i zwiększenie rozmiarów warzyw i owoców, a także poprawa smaku, zapachu i wyglądu roślin. Modyfikacjom genetycznym najczęściej poddaje się takie rośliny jak kukurydza, pomidory, soja, ziemniaki, bawełna, melony, tytoń, rzepak i buraki cukrowe.
Jak wynika z szacunków Międzynarodowego Instytutu Propagowania Upraw Biotechnologicznych, w 2015 roku, rośliny genetycznie modyfikowana będą uprawiane na powierzchni około 200 milionach hektarów. Warto podkreślić, iż w roku 2007, powierzchnia ta wynosiła około 114,3 milionów hektarów. Największe uprawy roślin genetycznie modyfikowanych znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Kanadzie, Brazylii, Chinach i w RPA.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz