piątek, 11 grudnia 2015

Badania na temat żywności modyfikowanej genetycznie


GMO, czyli organizm genetycznie modyfikowane, to organizmy, których geny zostały celowo zmienione przez człowieka. Celem manipulacji genami jest uzyskanie doskonalszej rośliny. Technika ta ma zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie. Warto wiedzieć, co sami rolnicy twierdzą na temat roślin modyfikowanych genetycznie.



Biotechnologia badania


Gmo badania przeprowadzone wśród rolników przez firmę Martin & Jacob, specjalizującą się w badaniach rolniczych, pokazały, iż:
  • 75% respondentów wie, co to jest roślina genetycznie modyfikowana (GM) i uprawa GM, 
  • 65% z nich twierdzi, iż zastosowanie odmian GM w ich gospodarstwo mogłoby zwiększyć opłacalność,
  • 65% respondentów uważa, że materiał siewny odmian GM powinien być dostępny w standardowym obrocie handlowym,
  • 90% z nich chciałoby stosować nowoczesną technologię uprawy,
  • 84% uważa, że rolnik powinien mieć swobodę wyboru technologii uprawy roślin.
Więcej informacji: http://www.gbepolska.pl

Korzyści genetycznej modyfikacji organizmów


Genetyczna modyfikacja roślin pozwala znacząco obniżyć koszty produkcji roślin i zwiększyć stopień produkcji żywności dla mieszkańców całego świata. Poza tym umożliwia również wzmocnienie niektórych roślin, które dzięki modyfikacji, zaczynają samoistnie wytwarzać pestycydy, chroniące je przez szkodnikami i niebezpiecznymi chorobami. Należy również podkreślić, iż dzięki genetycznym modyfikacjom możliwe staje się przedłużenie świeżości i zwiększenie rozmiarów warzyw i owoców, a także poprawa smaku, zapachu i wyglądu roślin. Modyfikacjom genetycznym najczęściej poddaje się takie rośliny jak kukurydza, pomidory, soja, ziemniaki, bawełna, melony, tytoń, rzepak i buraki cukrowe.

Jak wynika z szacunków Międzynarodowego Instytutu Propagowania Upraw Biotechnologicznych, w 2015 roku, rośliny genetycznie modyfikowana będą uprawiane na powierzchni około 200 milionach hektarów. Warto podkreślić, iż w roku 2007, powierzchnia ta wynosiła około 114,3 milionów hektarów. Największe uprawy roślin genetycznie modyfikowanych znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Kanadzie, Brazylii, Chinach i w RPA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz